Newman Outback Drags                

PO Box 330  Newman WA 6753       Ph/Fax: 9175 2321       Mob. 0419 947 166  

       

 Home       Drags 2001         Drags 2003        Drags 2005        Photo Gallery         Contacts

                 Drags 2002         Drags 2004        Drags 2006

 Newman Outback Drags 2004 Results:                                   

The winners were:                                                                                                                                  

 

Open Class Cars:          1st - Richard Fauntleroy              2nd - Kevin Watts

                                          Sth Hedland                                      Wiluna

                                          Holden Buggie                                1989 Nissan Skyline          

 

8 Cylinder Cars:            1st - Ken Whiteman                      2nd - Craig Carter                      3rd - Wayne McKeag

                                           Tom Price                                       Port Hedland                                Tom Price

                                            1970 XY Falcon Ute                     1971 HQ Monaro                        1973 Holden Torana

 

4-6 Cylinder Cars:         1st - Damion Oliver                      2nd - Craig Mills                        3rd - Mick Lancaster

                                           Wiluna                                             Sth Hedland                                 Sth Hedland

                                            1995 Nissan Skyline                   2003 Falcon XR6 Ute                2003 Falcon XR6 Ute

 

Ladies Cars:                    1st - Chantelle McKeag               2nd - Lisa Mahnkoph                  3rd - Keryn Green

                                           Tom Price                                       Tom Price                                     Tom Price

                                            1973 Holden Torana                    1970 XY Falcon Ute                    1971 XY Falcon        

 

Harleys:                            1st - Kelvin Rohde                        2nd - Kevan Grayson                     3rd - Paul Lawrence

                                            Falcon, Mandurah                        Paraburdoo                                     Newman

                                            1994 Harley                                  2000 FXST Softtail                       1999 Harley

 

Motorcycles:                    1st - Greg Winter                        2nd - Ted Carter                             3rd - Paul Nickels

                                            Newman                                         Tom Price                                        Newman

                                            1992 Honda CBR 900                 1995 Honda VFR 750                    2003 Honda Fireblade CBR

 

 Open Class Cars:

Competitor Qualifying Best Eliminations
2 Richard Fauntleroy 14.81   13.8   13.80 14.51 14.91 WINS
32 Kevin Watts   16.27   15.3 15.30 15.82   2nd

8 Cylinder Cars:

Competitor Qualifying Best Eliminations
21 Ken Whiteman 13.08 13 12.88 12.88 13.89 12.71 12.44 12.44 12.45 WINS
30 Craig Carter 13.93 13.7 13.2 13.20 13.13 13.08 12.97 13.05 13.65 2nd
24 Blue Hartley 13.66 14.4 13.3 13.28 14.28          
14 Wayne McKeag 13.39     13.39 13.14 12.84 12.89 12.81 12.69 3rd
3 Brad Bell 14.56 14.1 13.59 13.59 21.80 23.99        
16 Phil Green 14.77 14.4 13.6 13.62 13.93 13.74 13.62      
20 Derek McLaughlin 13.66 14.1 14.23 13.66 13.80   14.23      
1384 Rob Armstrong 13.93 14.1 Broke 13.93 13.89 15.20 14.16 14.13    
29 Troy Meredith   14.6 14.21 14.21 14.21 14.05        
15 David Hutchins 15.92 15.4 15.25 15.25 15.25 15.56 16.24      
12 Gary Dicks - 15.6 15.29 15.29 15.29 15.85 15.11      
13 Peter Wilson - 15.4 13.53 15.37 14.56 14.37 16.12 13.89    
18 Anthony Luckie 15.58 17.4 16.5 15.58 16.12 16.11 15.27 15.71 14.78  
17 Andrew Allpike 16.03 15.8 15.6 15.59 15.51 15.42        
19 Kim Donald - 16.7 15.8 15.83 15.93          
23 Lee Davon 16.04 16.2 15.9 15.92 16.29 15.66 15.58 15.42    
88 Paul Davis 17.06 16.5 16.04 16.04 15.89 16.53        
22 Jamie Bird 17.16 16.6 16.4 16.39 16.13          
26 Vaughn Hayman 16.88 16.7 16.4 16.41 16.47          
11 Brad Roe 17.09 16.9 16.45 16.45 16.20 15.86 15.73 15.87    
25 John Potgieter 16.67 - - 16.67 scratched          
27 Michael Child - 16.9 17.1 16.90            
28 Mathew Kraus 17.99 - - 17.99 scratched          

4 - 6 Cylinder Cars:

Competitor Qualifying Best Eliminations  
35 Craig Mills 16.18   15.55     16.2 15.55 15.34 15.18 15.62 2nd
36 Luke Hidderley   16.3 16.08   16.02   16.02 19.62 15.92    
37 Mick Lancaster   16.2   16   16.1 16.03 16.07 15.64   3rd
31 Damion Oliver 17.92     16.4 23.29   16.37 16.21 15.98 15.57

WINS

32 Kevin Watts 17.58   17.15   17.09   17.09 17.7 16.44    
34 Simon Brown   19.3   18.7 17.56   17.56 18.29      
33 Adam Tombs   18.6 20.04     19.7 18.6 19.69      

Ladies Cars: (Round Robin format - 2 points win, 1 point loss)

Competitor Qualifying Best Eliminations
2318 Lisa Mahnkoph   15.21 13.48   13.48 13.68 13.55 13.31   2nd
44 Keryn Green 18.74     14.69 14.69 16.24       3rd
43 Chantelle McKeag   15.06 14.98   14.98 13.59 12.9 13.06 12.96 WINS
47 Debbie Armstrong           14.41 14.44 14.23    

Harleys:  (Round Robin format - 2 points win, 1 point loss)

Competitor Qualifying Best Eliminations
59 Kelvin Rohde 15.27   13.38     14.55 13.38 14.58 14.38 14.26 14.1 WINS
56 Kevan Grayson 14.84   14.79   14.42   14.42 14.33 14.45 14.42 14.5 2nd
58 Paul Lawrence   15.23   15.25 15.28   15.23   14.88     3rd

Motorcycles:

Competitor Qualifying Best Eliminations
70 Greg Winter   12.48   12.14     12.14 11.97 12.46 WINS
71 Paul Nickels 12.6     12.6 12.89   12.6 12.07   3rd
72 Ted Carter   13.09 12.87     12.89 12.87 12.86 13.19 2nd
69 Andrew Wright 13.11   13.28   13.14   13.11 12.93    

 

Note: Where the race fields were small, the Round Robin format was used, to allow drivers to race against each other competitor,

and to enjoy a few more races! In this format a point system is used - 2 points for a win and one point for a loss.

The two larger fields - 8 cylnder street legal and 4-6 cylinder street legal ran straight eliminations after their 3 qualifying rounds.

Times recorded in the qualifying rounds determine each competitors race position in the first elimination round. The diagram below

shows the race format for a field of 6 competitors, number 1 being the fastest competitor.

 

1  
 
 
     semi-final
 
     
4  
 
 
     final
   
     
BYE
 
 
    BYE
 
     
BYE
 
 
     winner
   
 
2  
 
 
     
 
     
5  
 
 
     
   
 
3  
 
 
     
 
 
6