Newman Outback Drags Inc                

 PO Box 618   Newman WA 6753        Ph/Fax: 9177 8290        Mob. 0408 944 685  

       

 Home       Drags 2001        Drags 2002        Drags 2003         Photo Gallery        Contacts

 

 Newman Outback Drags 2002 Results:

The winners were:

 

Open Class Cars:          1st - Rob Armstrong             2nd - Peter Kirkpatrick          3rd - Craig Strong

                                          1992 AC Cobra                      Holden 1 ton ute                        1990 AC Cobra

 

8 Cylinder Cars:             1st - Mark Allen                  2nd - Mick Nicholson               3rd - Jason Blyth  

                                           1941 Willys Coupe              1978 Holden 1 ton ute              1976 Holden Torana

 

4-6 Cylinder Cars:         1st - Michael Wilcox           2nd - Bradley Drummond         3rd - Tome Miloseski

                                           1976 Holden Torana            1988  VN Commodore              2001 Nissan 200SX

 

Ladies Cars:                    1st - Debbie Armstrong       2nd - Cindy Rabbitt                  3rd - Lee Stephens

                                           1992 AC Cobra                     1955 Chevrolet Belair             1978 Holden 1 ton ute

 

4 Wheel Drives:              1st - Jim Grundy                  2nd - Craig Eaves                     3rd - David Parke

                                           1989 Landcruiser ute          2002 Ford F250                       2000Ford Courier ute

 

Harleys:                            1st - Rod Tuttlebee              2nd - Frank Bauer                   3rd - Darren Dawes

                                           1999 FXPX Harley              2000 Low Rider                       2001 Dyna Super Glide

 

Motorcycles:                    1st - Joe Sergi                      2nd - Bob Hull                         3rd - Michael Child

                                           1998 Yam. Y2F 1000           1999 Suzuki GSXR               2000 Ducati 750cc

 

Qualifying Rounds

8 Cylinder Cars:

Race No: Name Qual 1 Qual  2 Fastest
15 Mark Allen 13.29 160 12.94 178 12.94
45 Mick Nicholson 14.58 168 13.8 175 13.80
12 Tommy Thomson 14.86 162 13.88 165 13.88
40 Jason Blyth 15.99 153 14.03 172 14.03
18 Ronald Ryan 14.44   14.12   14.12
41 Troy Merrideth 14.30 160 14.26 155 14.26
37 Benjamin Smith 14.46 161 14.3   14.30
14 Anthony Luckie 14.36 176 15.03 159 14.36
100 Phil Green 14.83 161 14.73 151 14.73
57 Laurie Camilleri 15.26 150 14.78   14.78
10 Kevin Couzens 15.12 152 14.87 153 14.87
7 Peter Wilson 15.08 150 14.94   14.94
62 Lloyd Taylor 15.43       15.43
29 Ben Hands 15.44   15.45   15.44
44 Steve Fisher 15.81 150 15.45   15.45
47 Brad Roe 15.97   15.59 151 15.59
9 Trevor Tregoning 15.61 145 15.87 146 15.61
39 Andrew O’Sullivan 15.72   15.73   15.72
86 Paul David Hughes 15.88 147     15.88
46 Michael Child 16.12   16.07   16.07
65 Steve Randall 16.63   16.32   16.32
32 Anthony Persichilla 16.50       16.50
38 Travis Clements 17.16   16.5   16.50
43 Damien Smith 16.80       16.80
17 Frank Drayton 17.58   16.86   16.86
26 Tom Mellitt 17.67   16.91 135 16.91
31 Terry Wallis 25.45   17.3   17.30
             
  Red Lighted Drivers          
3 Matt Clements RL   RL    
23 Paul Hughes RL   RL    
28 Laurie Camilleri RL   RL    
30 Derek McLaughlin RL   RL    

4 - 6 Cylinder Cars:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
1 Troy Taipenden 17.56   17.44  
16 Goran Kotevski 15.27   15.20  
21 Malcolm Slater 16.89   16.95 188
24 Chris Treasure 16.46 143    
33 Shane Grant        
35 Bradley Drummond     16.41 134
36 Ashley Waters     19.49  
48 Tome Miloseski 14.98 158 15.13  
71 Michael Wilcox 14.53 157 14.49 151

4 Wheel Drives:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
11 Craig Eaves 20.41   20.47 107
34 David Parke 21.13 101 20.65  
42 Jim Grundy 18.96 112 18.54 117

Open Class Cars:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
4 Craig Strong 13.41   13.35 183
6 Rob Armstrong 13.09 168 11.94 198
18 Ronald Ryan 14.44      
19 Ben Doig 14.85 140 14.91  
20 Peter Kirkpatrick     13.49  
27 Richard Fauntleroy 15.1 146 15.4 148
54 Brian Murray 13.47 117 16.74  

Ladies Cars:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
5 Debbie Armstrong 15.52 154 12.86 192
13 Cindy Rabbitt 14.29   14.29 160
49 Lee Stephens 17.05   16.05  
101 Kerryn Green 14.85   14.8  

Harleys:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
8 Scott Charsley     RL  
50 Ian Pike 16.13 121 15.81  
51 Frank Bauer 14.05 154 15.38  
56 Rod Tuttlebee 14.88 137 14.28 157
58 Darren Dawes 14.92   14.07  

Motorcycles:

Race No: Name Qual 1 Qual  2
52 (33) Tony Reaburn 15.28   15.31  
53 Michael Child 14.34   14.52 148
25 Joe Sergi 12.81 181 12.89  
2 Bob Hull 12.85 150 12.63 181

Eliminations:

8 Cylinder Cars:

15 13.55 / 138 15   15 13.05 / 179 15   15 13.11/ 174 15   15 13.06 / 179   15 13.07 / 180 15 Wins
44 15.78     29 15.5       (bye)     40 13.50        
       
45 13.56 / 171 45   40 13.31 / 183 40   40 13.48 / 183 40   45 14.28 / 179   45 13.42  
47 15.51     10 14.72     18 13.58     12 14.01        
                                   
12 14.04 / 163 12   18 14.02 / 166 18   45 13.56 / 173 45              
9 15.43     43 16.83     37 14.91                
                                   
40 13.86 / 189 40   45 13.51 / 163 45   12 13.85 / 167                
39 15.66     62 15.57     38 16.59                
                                   
18 13.98 / 166 18   37 14.37 37                      
86 15.55     14 16.29                        
                                   
41 14.58 41   12 14.04 / 167 12                      
46 15.46     7 15.30                        
                                   
37 14.38 / 162 37   41 RL                        
65 16.18     38 24.22 38                      
                                   
14 14.98 / 163 14                              
32 16.53                                
                                   
100 RL                                
38 16.98 / 128 38                              
                                   
57 RL                                
43 16.40 43                              
                                   
10 14.58 10                              
17 RL                                
                                   
7 15.40 / 153 7                              
26 17.02                                
                                   
62 15.45 / 153 62                              
31 16.76                                
                                   
29 15.38 / 141 29                              

 Open Class Cars:

6 12.16 / 203 6   6 14.90 / 158 6 12.53 / 201 6 WINS
        27 15.10 / NR      
                 
20 14.60 / 186 27   4 13.22 / NR      
27 15.08 / 154     20 13.16 / 184 20 13.11 / NR  
                 
4 13.68 / 168 4            
19 14.41 / NR              

4 - 6 Cylinder Cars:

71 RL 14.64 / 154 71   71 14.73 / 153 71 15.51 / 127 71 WINS
24 RL 16.09     48 16.28 / NR      
               
48 15.13 / 155 48            
1                
               
16 15.45 / 152 16   16 RL: 14.33 / 150 35 16.56  
21 17.02 /     35 15.31 / NR      
               
35 NR / 132 35            
36                

4 Wheel Drives:

11 Solo 20.64 / 108   3 points
       
42 20.01 42 4 points
34 21.78   1 point
     
final      
11 20.25 / NR    
42 19.22 / 113 42 WINS with 4 points  

Ladies Cars:

5 13.32 / 171 5 12.94 / 197 5 WINS
101 14.50 / NR      
       
13 14.34 / 166 13 13.19 / NR  
49 14.44 / NR      

Harleys:

51 bye 15.38 51   51 14.00 / 148 51 Red Light  
      58 14.25 / NR      
58  / NR14.07 58            
8 RL              
               
56 14.28 / 157 56   56 14.86 / 152 56 28.64 / NR 56 WINS
50 15.81 / NR     bye        

Motorcycles:

2 12.27 / 189 2   12.43 / NR    
53 14.32 / NR          
           
25 12.17 / 188 25   12.36 / 192 25 WINS
52 (33) 15.22 / NR